Pozarządowiec, wydanie nr 4, wrzesień 2021

Na Państwa ręce składamy specjalne wydanie gazety Pozarządowiec zawierające informacje na temat Modelu hostelu społecznego. Model ten został opracowany na bazie wiedzy i wieloletnich doświadczeń przedsiębiorstwa społecznego Le Mat Jonsered ze Szwecji i jest sposobem na aktywizację społeczno-zawodową osób w trudniejszej sytuacji życiowej.

Stowarzyszenie ESWIP już od ponad 25 lat wspiera aktywność obywatelską i ekonomię społeczną w regionie, działania te są jednymi z naszych głównych obszarów programowych. Wierzymy, że ekonomia społeczna jest skutecznym narzędziem zapobiegania bezrobociu i marginalizacji społecznej. Jako organizacja prowadzimy od 2009 roku Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu. Zgodnie  z ogólnopolskimi standardami takich ośrodków tzw. OWES, ich rolą jest m.in. prowadzenie reintegracji społeczno-zawodowej. Działanie to realizujemy również w prowadzonym przez nas Elbląskim Centrum Integracji Społecznej (CIS). Uczestnicy CIS otrzymują wsparcie specjalistów takich jak doradcy zawodowi, trenerzy pracy, psycholodzy; biorą udział w kursach i szkoleniach zawodowych; odbywają również praktyki zawodowe w lokalnych firmach oraz w pracowniach CIS np. w pracowni biurowej, tapicersko-krawieckiej, stolarskiej czy gospodarczej.

Szukając nowych pomysłów na poprawę sytuacji życiowej naszych beneficjentów, natrafiliśmy na koncepcję franczyzy społecznej Le Mat i nawiązaliśmy współpracę z naszym partnerem w Szwecji. Dzięki współpracy z Le Mat Jonsered opracowaliśmy Model hostelu społecznego w prowadzonym przez nas Domu pod Cisem, który może być również stosowany przez wszystkie podmioty realizujące działania z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej. Wypracowane rozwiązanie może być narzędziem dla innych Centrów Integracji Społecznej (hostel jako pracownia treningowa), ale również pomysłem na działalność odpłatną lub gospodarczą w przedsiębiorstwach społecznych.

Model hostelu społecznego został wypracowany w ramach projektu „Hostel w Domu pod Cisem jako model aktywizacji społeczno-zawodowej” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Operatorem Grantu była Grupa Profesja Sp. z o.o. z Poznania. Realizacja projektu trwała od lipca 2020 do września 2021 roku. Naszym partnerem w projekcie było przedsiębiorstwo społeczne Le Mat Jonsered ze Szwecji, które z dużym powodzeniem realizuje działania aktywizujące grupy zagrożone wykluczeniem społecznym w prowadzonym przez siebie Hostelu Społecznym (franczyza społeczna Le Mat) w Gminie Partille pod Goteborgiem. O efektach naszej współpracy możecie Państwo przeczytać w tym numerze Pozarządowca. Zapraszam serdecznie do lektury oraz zachęcamy do korzystania z opracowanych narzędzi. Wersja elektroniczna dostępna jest na naszej stronie www.eswip.pl/publikacje.

Agnieszka Sójka, specjalistka ds. współpracy ponadnarodowej w Stowarzyszeniu ESWIP