Aktualności
Strategie są po to, aby je realizować
Kilkanaście lat temu realizowaliśmy projekt o takiej nazwie mając na uwadze strategie samorządowe, teraz dotyczy to nas.
Kilka lat temu opracowaliśmy swoją strategię rozwoju na lata 2021-2027. To była szeroka, partycypacyjna praca, obejmująca niemal wszystkich członków i pracowników stowarzyszenia. Podzieliliśmy ją na kilka obszarów programowych: aktywizacja społeczno-zawodowa, aktywne społeczności, silne organizacje obywatelskie, ekonomia społeczna, przedsiębiorczość, gospodarka obiegu zamkniętego, współpraca ponadnarodowa oraz badania i innowacje społeczne.
Misja stowarzyszenia została określona jako: „Pasjonaci z natury i eksperci w zawodzie – w jednym miejscu i czasie spotkaliśmy się jako zespół, by działać dla wspólnych idei, kreując społeczeństwo obywatelskie. Odkrywamy i łączymy potencjały drzemiące w ludziach, wyzwalamy ich twórczą energię. Budujemy więzi i relacje, tworzymy przestrzeń do współpracy. Podejmujemy wyzwania, przecieramy szlaki, dzielimy się swoimi doświadczeniami. Naszą pasją jest rozwój społeczny.”
Określając wizję stwierdziliśmy, że „naszym zadaniem jest świadczenie zróżnicowanych, kompleksowych i profesjonalnych usług, wprowadzając zmianę społeczną, dbając o efektywność i trwałość naszych inicjatyw oraz wartości dobra wspólnego, solidarności, pomocniczości i partycypacji obywatelskiej. ESWIP posiada niezbędne zasoby lokalowe i sprzętowe, adekwatne do zapewnienia odpowiedniej jakości realizowanych zadań oraz świadczonych usług społecznych. Stowarzyszenie prowadzi działania badawcze, inicjuje oraz wspiera wdrażanie innowacji społecznych, współpracuje i wymienia się doświadczeniami z wieloma partnerami, w tym ponadnarodowymi w ramach różnych sieci i partnerstw branżowych. Posiadamy wiele marek, stabilnych programów, jesteśmy rozpoznawalni i dobrze postrzegani przez różne środowiska i instytucje”.
Strategia, to nasz podstawowy dokument nakreślający drogę rozwoju, zapewne zbyt ambitny, zapewne przeładowany naszym entuzjazmem i marzeniami, ale to on nadaje kierunek naszym działaniom. (Chociaż – nie przewidzieliśmy pandemii, nie przewidzieliśmy wojny przy granicy, czego jeszcze? Na pocieszenie mówimy sobie często – sytuacja jest dynamiczna!).
Ze względu na szerokość naszych działań, ale też możliwości finansowe i czasowe (dostaliśmy grant instytucjonalny z NIW) zdołaliśmy opracować kilka dodatkowych dokumentów strategicznych korespondujących ze strategią główną. Są to:
- strategia promocji i marketingu,
- strategia fundraisingowa,
- strategia Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP 2020-2025,
- biznesplan dla Domu pod Cisem,
- fundraisingowa strategia budowy początkowego kapitału żelaznego Stowarzyszenia ESWIP.
To uszczegółowienie działań pomaga nam w codziennej pracy, formułowanie projektów i pozyskiwanie pieniędzy na ich realizację.
Od kilku miesięcy mamy możliwość realizowania strategii w ramach grantu instytucjonalnego z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Wiele obszarów rozwijamy w ramach wieloletnich projektów np. Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej czy Centrum Integracji Społecznej, w ramach grantu instytucjonalnego badamy jakość naszych działań oraz – co istotne – koncentrujemy się na działaniach w ramach kilku obszarów strategicznych, czyli gospodarce obiegu zamkniętego, reintegracji społeczno-zawodowej, współpracy ponadnarodowej.
Większość pozyskanych środków wykorzystamy do doprowadzenia do powstania w Elblągu docelowego centrum naprawy i ponownego użytkowania przedmiotów. Ale to temat na kolejny artykuł.