Stowarzyszenie zawiązało się w grudniu 1995 roku. Jego zaistnienie wynikło z potrzeb wzmacniania ruchu pozarządowego na terenie byłego województwa elbląskiego, gdzie działało ponad 300 organizacji pozarządowych. Po reformie administracyjnej kraju, która przyniosła likwidację województwa elbląskiego, obszar działania obejmuje województwo warmińsko-mazurskie, gdzie obecnie działa ponad 6000 organizacji.

ESWIP założyli liderzy kilkunastu stowarzyszeń. Działamy misyjnie i z pasją. Dbamy o rozwój, integrację i promocję organizacji pozarządowych, a do tego wspieramy aktywność obywatelską. Za tymi słowami idą czyny: prawie 200 zrealizowanych projektów na blisko 80 milionów złotych. Z naszych szkoleń skorzystał ponad 5000 osób. Pomogliśmy utworzyć ponad 500 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych, wzmocniliśmy w rozwoju ponad 1000 organizacji.


Nasza misja
Pasjonaci z natury i eksperci w zawodzie – w jednym miejscu i czasie spotkaliśmy się jako zespół, by działać dla wspólnych idei, kreując społeczeństwo obywatelskie. Odkrywamy i łączymy potencjały drzemiące w ludziach, wyzwalamy ich twórczą energię. Budujemy więzi i relacje, tworzymy przestrzeń do współpracy. Podejmujemy wyzwania, przecieramy szlaki, dzielimy się swoimi doświadczeniami. Naszą pasją jest rozwój społeczny.

 • 1995
  Powstanie Stowarzyszenia ESWIP

  Pierwsza siedziba stowarzyszenia mieściła się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. 12 Lutego w Elblągu, w gościnnym biurze ERKON.

 • 1996
  Wydajemy "Pozarządowca"

  Wydaliśmy pierwszy numer pisma "Pozarządowiec".

 • 2001
  Jesteśmy na Jaszczurach!

  Od tego roku nasza siedziba mieści się w Centrum Jaszczury :)
  Oprócz realizacji projektów, prowadzimy Biuro Wspierania Organizacji Pozarządowych, udało się nam również utworzyć i koordynować Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego "HEROLD".

 • 2004
  Otworzyliśmy biuro w Olsztynie

  I nareszcie, udało się!
  Powołaliśmy nasze biuro w Olsztynie pod nazwą Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych!

 • 2008
  130 projektów w 12 lat

  Aż trudno uwierzyć... W ciągu 12 lat zrealizowaliśmy w sumie 130 projektów! A nasz zespół jest już naprawdę liczny. Przeszkoliliśmy już ponad 5000 członków i liderów organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządów.
  Weszliśmy w nurt ekonomii społecznej - promujemy i rozwijamy ją w województwie.

 • 2014
  Zrealizowaliśmy szereg projektów, podejmowaliśmy wyzwania, planowaliśmy przyszłość.

  Dzięki naszej pracy powstało 25 spółdzielni socjalnych, udzieliliśmy wsparcia 1890 osobom i 532 organizacjom z województwa, przeprowadziliśmy 640 godzin szkoleń i wizyt studyjnych, wdrożyliśmy system konsultacji w Elblągu, utworzyliśmy serwis społecznie aktywnych elblążan centrumelblag.pl. 
  Chcemy jeszcze więcej takich efektów!

 • 2018
  Budujemy Dom pod Cisem

  W tym roku rozpoczęliśmy budowę Domu pod Cisem.

 • 2019
  Otworzyliśmy Dom pod Cisem

  To hisytoryczna data dla naszego Stowarzyszenia! We wrześniu uroczyście otworzylismy Dom pod Cisem, który stał się rozpoznawalnym miejscem na mapie Elbląga.

 • 2020
  Pierwszy w Elblągu Sklep Społeczny

  Data 19 maja 2020 na trwale odciśnie się w działalności Stowarzyszenia ESWIP, jak również w historii Elbląga. Dokładnie wtedy otworzyliśmy pierwszy w Elblągu (i regionie) sklep społeczny, czyli centrum naprawy i ponownego użytkowania przedmiotów. Byliśmy w podobnych placówkach, m.in. w Belgii, Holandii, Szwecji. To doświadczenie przekuliśmy na pilotażowe działanie w Domu pod Cisem.

 • 2021
  25 lat minęło…

  Tak, w czerwcu – w kameralnym gronie – świętowaliśmy nasz jubileusz. Pandemia spowodowała przesunięcie w czasie tego wydarzenia (chcieliśmy koniecznie spotkać się twarzą w twarz z Przyjaciółmi).