Aktualności
W tematyce prozdrowotnej
O tym, że wspólnie możemy więcej przekonali się mieszkańcy Elbląga! Wszystko to dzięki inicjatywom prozdrowotnym dotyczącym m.in. działań profilaktycznych i edukacyjnych raka piersi, nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wsparcia młodzieży zagrożonej cyberprzemocą.
Zrealizowana przez elbląskie amazonki inicjatywa skierowana była do kobiet, które doświadczyły raka piersi i polegała na podjęciu dodatkowych działań profilaktycznych i edukacyjnych, wsparcie amazonek w powrocie na rynek pracy, rozpowszechnianie informacji na temat badań profilaktycznych oraz wsparcie rodzin amazonek w kontekście szukania nowych rozwiązań medycznych. W wyniku procesu partycypacyjnego wybrane zostały tematy warsztatów i ekspertów dla uczestników.
Inna inicjatywa dotyczyła rozwiązania problemu niskiego poziom znajomości udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia oraz życia wśród dzieci i młodzieży. W wyniku procesu partycypacyjnego zostały wybrane zagadnienia i forma prowadzenia warsztatów z pierwszej pomocy.
Nie zabrakło także inicjatywy dotyczącej objęcia wsparciem młodzieży, która znajduje się w kryzysie społecznym, spotyka się z cyberprzemocą, wykluczeniem poprzez utworzenie dla nich przestrzeni, która pozwoli wyciszyć się, zbudować relacje, odreagować problemy. Ciekawa była także akcja
odciągnięcia dzieci od ekranów poprzez zorganizowanie cyklu warsztatów wokalno-tanecznych dla chętnych dzieci i młodzieży. Celem inicjatywy było pokazanie jak wiele można wyrazić poprzez śpiew i taniec oraz jak bardzo ich emocje czekają na uwolnienie się z cyberwięzienia. Na uwagę zasługuje także inicjatywa, której celem było wsparcie dzieci i młodzieży w zakresie radzenia sobie z porażkami w sporcie. Zaobserwowany problem przenosił się we wszelkie obszary życia dzieci i młodzieży chcących wygrywać, być najlepszym. W procesie partycypacji zostały wskazane warsztaty mentalne z psychologiem sportowym w zakresie zaobserwowanego problemu.
Inicjatywy zostały zorganizowane w ramach projektu „Wspólnie możemy więcej” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.