
Aktualności
MENTOR 5.0 – Kompetencje dla subregionu elbląskiego
Bank Żywności w Olsztynie wraz z Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uzyskał dotację z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na projekt: „MENTOR 5.0 – Kompetencje dla subregionu elbląskiego”.
Projekt realizujemy, aby poprzez wdrożenie innowacji pedagogicznych na podstawie autorskiego pomysłu M5.0, podnieść kompetencje zawodowe 415 edukatorek i edukatorów (nauczycielek i nauczycieli, w tym min. 45 jęz. angielskiego oraz 45 osób z kadry zarządzającej) oraz wzmocnić jakość oferowanego kształcenia w 45 publicznych szkołach podstawowych, obejmujących placówki miejskie i wiejskie, w subregionie elbląskim.
Podniesienie kompetencji nastąpi w obszarze kształcenia zorientowanego na uczennice i uczniów opartego na efektach uczenia się i wielojęzyczności. Oferowane wsparcie w ramach projektu ma przyczynić się do wzmocnienia samorozwoju edukatorek i edukatorów, które obejmie wieloaspektowy zestaw umiejętności, postaw i strategii, mających umożliwiać uczennicom i uczniom zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie kompetencji i dostosowywanie się do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa bez ciągłego zewnętrznego przewodnictwa lub nadzoru.
W projekcie planujemy realizację następujących zadań:
1. Diagnoza nauczycielek, nauczycieli oraz szkół biorących udział w projekcie.
2. Opracowanie i monitoring Programu Wsparcia Doskonalenia Zawodowego dla nauczycielek, nauczycieli oraz szkół, na który składać się będą działania takie jak:
- wizyty studyjne krajowe i zagraniczne
- szkolenia/warsztaty rozwijające kompetencje pedagogiczne i cyfrowe (nowoczesne metody nauczania, w tym outdoor learning, kompetencje miękkie, z zakresu zarządzania zmianą)
- indywidualne wsparcie mentorskie wspierające wdrażanie nowych metod pracy w codziennej praktyce
- konferencje/seminaria/spotkania z udziałem ekspertek i ekspertów w dziedzinie innowacji w edukacji na terenie szkół
- spotkania dla kadry zarządzającej w celu wymiany doświadczeń
- alternatywne sposoby wsparcia w postaci interaktywnych warsztatów designu
3. Opracowanie i wdrożenie indywidualnego planu rearanżacji przestrzeni szkolnej dla każdej ze szkół
4. Realizacja projektów edukacyjnych w każdej ze szkół
5. Działania upowszechniające – konferencja New Education Forum, raporty i końcowa publikacja
Efektem projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych edukatorek i edukatorów oraz jakości oferowanego kształcenia w 45 szkołach podstawowych poprzez dostosowanie metod nauczania i zarządzania do nowoczesnych standardów. Zaimplantowane innowacje pedagogiczne będą miały zatem wpływ na podniesienie jakości kształcenia i rozwój systemu edukacji w subregionie elbląskim.
Dostępność dla nauczycielek, nauczycieli oraz osób z kadry zarządzającej szkół z niepełnosprawnościami
Projekt zapewnia równe szanse wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, niezależnie od ich sytuacji. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na:
- dostosowane materiały szkoleniowe;
- możliwość udziału w zajęciach online;
- pełną dostępność architektoniczną miejsc szkoleniowych;
- indywidualne wsparcie w dostosowaniu programu szkoleniowego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ.
Wartość projektu: 16 807 414,43 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 14 945 894,95 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie