Ustawa o ekonomii społecznej a sektor pozarządowy – podsumowanie spotkania

Sesja społeczna pod hasłem „Ustawa o ekonomii społecznej a sektor pozarządowy” za nami. Spotkaliśmy się online 28 listopada 2022 r. z Tomaszem Pawłowskim, prezesem Fundacji Trzeci.org oraz współautorem serwisu #prosteNGO. Uczestniczkami i uczestnikami wydarzenia były osoby związane z organizacjami społecznymi z całego niemal regionu. Ekspert przybliżył nam założenia nowego aktu prawnego – ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej.

Dowiedzieliśmy się między innymi, że ustawa została przygotowana i przyjęta w dość szybkim tempie. Brak tej regulacji spowodowałby, że Polska nie mogłaby korzystać z Funduszy Europejskich na rozwój ekonomii społecznej w perspektywie 2021-2027. W jakiś sposób ten przyspieszony tryb uchwalania aktu prawnego rzutuje na jego kształt. Nie jest to też zbiór przepisów, które mogą być proste i zrozumiałe dla „przeciętnego” Kowalskiego.

Nowa ustawa nie rewolucjonizuje wprawdzie rozwiązań w sferze ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Bardziej nazywa i porządkuje pewien stan rzeczy, który dotychczas funkcjonował w oparciu o inne ustawy, strategie i programy (m.in. Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej), badania i prace naukowe, a także Wytyczne służące wdrażaniu funduszy unijnych. Data wejścia w życie ustawy – 30 października 2022 r. – stanowi jednak ważną cezurę czasową, która „odcina” to, co było dotychczas. Otrzymujemy bowiem ustawę, która wprowadza definicję legalną pojęć takich jak „ekonomia społeczna” i „przedsiębiorstwo społeczne”, zasady ich działania, a także obszary i narzędzia wsparcia. Nadto formułuje warunki uzyskiwania przez PES-y statusu przedsiębiorstwa społecznego. Dotychczas ten status był nadawany przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, teraz kompetencje te należą do Wojewodów.

Dość szczegółowo omawialiśmy warunki, jakie podmiot musi spełniać, aby zostać przedsiębiorstwem społecznym, a także samą procedurę weryfikacji spełnienia tych przesłanek. Zainteresowanie uczestników wydarzenia wzbudziły także instrumenty wsparcia, które ustawa dedykuje przedsiębiorstwom społecznym – w szczególności dotacje na tworzenie miejsc pracy, refundacja kosztów zatrudnienia, a także możliwość zastrzeżenia przez podmiot udzielający zamówienia publicznego (do którego nie stosuje się ustawy PZP), że o jego wykonywanie mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorstwa społeczne. Narzędzia te analizowaliśmy również w perspektywie dalszego działania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Poniżej linki do materiałów ze spotkania

Prezentacja: https://drive.google.com/file/d/1rNM8xKvVrn9S8rfKvR8N3vhJeL5A5vAq/view

Ustawa o ekonomii społecznej: https://drive.google.com/file/d/1-A6ySNUYVR_J46B7SUCf6CalSzCCr7B1/view

Sesja społeczna odbyła się w ramach projektu „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Ustawa o ekonomii społecznej a sektor pozarządowy – podsumowanie spotkania