
Pozarządowiec
Pozarządowiec, wydanie nr 7, grudzień 2021
Na Państwa ręce składamy specjalne wydanie pisma Pozarządowiec zawierające informacje na temat Modelu usług na rzecz osób starszych. Model ten został wypracowany przez Stowarzyszenie ESWIP w partnerstwie z organizacją Freie Alten- und Nachbarschaftshilfe Fauna e.V. (Fauna) z Niemiec, która od blisko 40 lat prowadzi działania z zakresu wspierania osób starszych, ich rodzin oraz bliskiego otoczenia. Ponadto w numerze przeczytać można także o naszych doświadczeniach z wizyty w Aachen, która dotyczyła usług na rzecz osób starszych oraz o samej idei tzw. deinstytucjonalizacji - co oznacza i czym może się stać dla przyszłych pokoleń.
Jako stowarzyszenie od ponad 25 lat zajmujemy się wspieraniem różnego rodzaju inicjatyw społecznych, aktywności obywatelskiej, osób z różnych środowisk, zagrożonych wykluczeniem, w trudniejszej sytuacji życiowej. Coraz większą grupą w Polsce, która potrzebuje takiego wsparcia są seniorzy. Nasze społeczeństwo szybko się starzeje i brakuje wysokiej jakości usług skierowanych do tej grupy wiekowej. Jak wskazuje Komisja Europejska, w całej Unii Europejskiej setki tysięcy osób z różnymi upośledzeniami fizycznymi i psychicznymi lub w podeszłym wieku, a także porzuconych lub zaniedbanych dzieci, mieszka w dużych izolowanych placówkach. Z założenia instytucje te miały zapewniać opiekę, wyżywienie i schronienie, jednak fizyczne oddzielenie od lokalnych społeczności i rodzin drastycznie ogranicza zdolność oraz gotowość osób zamieszkałych lub wzrastających w takich miejscach do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Zatem bardzo istotne staje się przejście od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej (tzw. deinstytucjonalizacja) oraz wsparcie rodzin, lokalnych społeczności, systemu pomocy sąsiedzkiej i profilowanych usług na rzecz osób starszych, aby jak najdłużej mogły pozostać w swoim środowisku, w miejscu zamieszkania, tak długo jak będą tego chciały.
Mając na względzie potrzeby osób starszych i starzejącego się społeczeństwa, nawiązaliśmy współpracę z naszym partnerem - stowarzyszeniem Fauna e.V. z Niemiec, które działając od 1983 roku opracowuje zgodne z aktualnymi potrzebami i standardami narzędzia oraz modele pracy z osobami starszymi. W swoich działaniach stawia na podejście holistyczne i proaktywną opiekę, w której osoby starsze mają prawo do akceptacji, szacunku, wsparcia i samostanowienia. O efektach naszej współpracy możecie Państwo przeczytać w tym numerze Pozarządowca. Zapraszam serdecznie do lektury oraz zachęcam do korzystania z opracowanych narzędzi. Wersja elektroniczna dostępna jest na naszej stronie www.eswip. pl/publikacje. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę ponadnarodową” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Agnieszka Sójka
specjalistka ds. współpracy ponadnarodowej w Stowarzyszeniu ESWIP