Pozarządowiec
Pozarządowiec, wydanie nr 8, grudzień 2021
Na Państwa ręce składamy specjalne wydanie pisma Pozarządowiec zawierającego informacje na temat pracy z młodzieżą prowadzonej przez poznane przez nas Stowarzyszenie Valtenbergwichtel z Niemiec.
Stowarzyszenie Valtenbergwichtel jest liderem pracy z dziećmi i młodzieżą mającym swoją siedzibę w miejscowości Neukirch, w południowo-wschodniej części Saksonii. Stowarzyszenie działa aktywnie od 1969 r., początkowo jako klub młodzieżowy w Neukirch, z którego po 1990 r. przekształcił się w stowarzyszenie.
Partner projektu znany jest jako aktor kształtowania polityk młodzieżowych na terenie Powiatu Bautzen (Budziszyn). Prowadzi m.in. otwarty dom młodzieżowy w gminie Neukirch i mieście Wilthen. Od ponad piętnastu lat realizuje projekt Mobile Youth Work, który działa na obszarach wiejskich, współpracując z wieloma szkołami z regionu. Valtenbergwichtel koordynuje także cztery szkolne projekty pomocy społecznej w placówkach Wilthen, Neukirch, Cunewalde i Sohland.
Niemiecki model Mobilnej pracy z młodzieżą jest nowym rozwiązaniem, nie funkcjonuje on w naszym województwie. Główne zasady modelu, które zainicjowały nawiązanie partnerskiej współpracy, to przede wszystkim praca z młodzieżą, która nie ma dostępu do zorganizowanych lub zinstytucjonizowanych ofert edukacyjnych i socjalnych. Odnosi się to do młodych ludzi, którzy znajdują się w „wybranych przez siebie strukturach grup niezależnych i nieformalnych lub subkultur”. Często są to młode osoby zagrożone wykluczeniem m.in. z peryferyjnych obszarów.
W publikacji będziecie Państwo mogli zapoznać się ze stworzonym przez nasz zespół „Modelem partycypacyjnej pracy z młodzieżą w Domu pod Cisem” oraz z przykładami działań jakie pracownicy Stowarzyszenia ESWIP zobaczyli podczas wizyty u partnera niemieckiego we wrześniu tego roku. Mamy tu np. na myśli prowadzoną systematycznie „Kampanię 48 h” podczas której młodzież niemiecka realizuję projekty prospołeczne dla lokalnej społeczności czy też ciekawy pomysł na wykorzystanie dawnej chłodni w przygranicznej miejscowości Görlitz na działania mające zaktywizować społeczność lokalną (np. skatepark, organizacja festiwali, koncertów, prowadzenie warsztatów fotograficznych, sitodruku,festiwalu kreślarskiego itp.). Model pozwoli nam poszerzyć ofertę wsparcia, również w prowadzonym przez Stowarzyszenie ESWIP Domu Sąsiedzkim, który staje się narzędziem dotarcia do grup młodzieżowych.
Model posiada elementy uniwersalne, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez inne podmioty zainteresowane tematem. Jednocześnie chcielibyśmy serdecznie podziękować osobom zaangażowanym ze strony Stowarzyszenia Valtenbergwichtel za współpracę. Nie bylibyśmy w stanie stworzyć tego modelu bez ich udziału, wiedzy a przede wszystkim wieloletniego doświadczenia praktycznego. Stworzony Model powstał w ramach projektu o tym samym tytule. Projekt „Model partycypacyjnej pracy z młodzieżą w Domu pod Cisem” realizowany jest dzięki grantowi otrzymanemu w ramach projektu „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Operatorem grantu jest Fundacja „Fundusz Współpracy” z siedzibą w Warszawie.
Paweł Giermak
koordynator projektu
Model partycypacyjnej pracy z młodzieżą w Domu pod Cisem